- zwrócenie się do Rady Ministrów i Parlamentu RP o zmianę niekorzystnych, złych przepisów w Ustawie KPC uniemożliwiających ustanawianie prawnych form zabezpieczeń kredytu, leasingu, faktoringu, kredytu kupieckiego.
- wystąpienie do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego o wydanie interpretacji intertemporalnej w sprawie uznawania już istniejących zabezpieczeń do czasu przyjęcia zmian przepisów wprowadzonych do Ustawy KPC w dniu 6 grudnia 2021r.,
- wystąpienie do szefów klubów parlamentarnych w celu zwrócenia uwagi na wprowadzanie niekorzystnych zmian dla rolników i instytucji finansowych poprzez przyjęcie złych zapisów do Ustawy KPC oraz dokonania stosownych zmian w Ustawie KPC,
- zwrócenie się do Rady Ministrów i Parlamentu RP o dokonanie pilnych zmian w przepisach ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne, w kierunku usunięcia zniesienia barier dotyczących korzystania z instrumentów restrukturyzacyjnych. niej istniejących. (Obecnie jest to martwy akt prawny).
[1] W spotkaniu uczestniczyły: Związek Banków Polskich, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Podlaska Izba Rolnicza, Wielkopolska Izba Rolnicza, Warmińsko – Mazurska Izba Rolnicza, Lubelska Izba Rolnicza, Krajowa Rada Drobiarstwa -Izba Gospodarcza, Krajowe Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, BNP Paribas, SGB Bank S.A., Bank BPS S.A., Polski Związek Leasingu, Polski Związek Faktorów, BPS Leasing i Faktoring, które potwierdziły przyjęcie stanowiska odzwierciedlającego przebieg spotkania.Dodatkowo do apelu przystąpiły: Krajowy Związek Banków Spółdzielczych i Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej.