Sektor bankowy odgrywa kluczową rolę w finansowaniu budżetu państwa. Tylko w ubiegłym roku przekazał do budżetu ponad 24 mld zł z tytułu podatków i danin publicznych. Banki nie tylko odpowiadają za znaczną część wpływów z CIT, czy też z tytułu podatku bankowego, ale także zwiększyły swój potencjał kredytowy o ponad 118 mld zł. Sektor bankowy jest również mocno zaangażowany w finansowanie potrzeb Skarbu Państwa. Mimo tego w debacie publicznej pojawiają się zarzuty dotyczące poziomu marż i rzekomego ograniczania akcji kredytowej przez banki. W obliczu rosnących potrzeb inwestycyjnych kluczowe staje się wypracowanie mechanizmów, które pozwolą na dalsze wykorzystywanie potencjału sektora bankowego.
W ostatnich miesiącach w debacie publicznej coraz częściej pojawiają się zarzuty wobec sektora bankowego dotyczące wysokości marż, rzekomego ograniczania akcji kredytowej oraz niewystarczającego wkładu w rozwój gospodarki. Tymczasem z danych jasno wynika, że sektor bankowy nie tylko pozostaje jednym z kluczowych płatników budżetu Państwa, ale również działa na rzecz stabilności gospodarczej, ponosząc istotne ryzyko prawne i regulacyjne.
Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach Forum Bankowego 2025.
Sektor bankowy bardzo silnie wspiera państwo poprzez nieodpłatne świadczenie usług, de facto przejmując zadania administracji publicznej. Usługi te również mają swój wymierny koszt, który ponoszą bank.
dodał Tadeusz Białek
Marża to nie oprocentowanie
Krążące w ostatnim czasie w opinii publicznej „mapy grozy” pokazujących w tendencyjny sposób marże osiągane przez polski sektor bankowy na tle marż kredytowych w innych europejskich sektorach bankowych. Narracja trafia na podatny grunt z uwagi na trwającą kampanię wyborczą. Takie porównania są dalece nieuprawnione.
podkreśla Tadeusz Białek
Banki gotowe do finansowania gospodarki
Możliwości finansowania są duże, ale nie są nieograniczone
Pomimo wysokich zysków, pod wieloma względami realna pozycja sektora bankowego jest znacznie gorsza niż jeszcze 10 lat temu, sektor bankowy kurczy się (91,7% PKB w 2024 wobec 100,5% w 2020 r.) Jeśli spojrzymy na poziom kredytów dla sektora niefinansowego to mamy najgorszy wynik od ponad 18 lat, a więc prawie od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej (31,5% w 2024 r. versus 49,7% w 2016)
mówił Tadeusz Białek.
Mają one zatem charakter przejściowy. Są one wyłącznie efektem naturalnego cyklu gospodarczego i wynikają z utrzymujących się obecnie wysokich stóp procentowych. Należy również zauważyć, że rentowność kapitałów własnych oraz rentowność aktywów polskiego sektora bankowego pozostaje jedynie na umiarkowanym poziomie na tle innych europejskich sektorów bankowych – i to w sytuacji, w której w strefie euro stopy procentowe utrzymują się na wyraźnie niższym poziomie.
podkreślał Tadeusz Białek