Blisko 65% Polaków jako najczęstszą formę płatności wybiera kartę płatniczą, z której najchętniej korzystamy w centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych (76%), a także na stacjach benzynowych (52%). Wśród badanych 31% nie zauważa większych trudności w płaceniu bezgotówkowo. Coraz więcej Polaków uważa również, że rozwój nowoczesnych płatności w Polsce powinien przyspieszyć – to zdanie 36% respondentów, czyli aż o 10 p. p. więcej niż w 2020 r. To główne wnioski z badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021” zaprezentowanego przez Warszawski Instytut Bankowości (WIB), w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Warto Bezgotówkowo”.
Dynamiczny rozwój transakcji bezgotówkowych jest już utrwalonym trendem na polskim rynku. Dzieje się to przy dużym udziale polskiego sektora bankowego, postrzeganego jako jednego z liderów cyfryzacji w naszym kraju. Jednocześnie pragnę podkreślić, że celem jest aby płatność kartą czy urządzeniem była możliwa w takim samym wymiarze i skali, jak w przypadku tradycyjnej gotówki. Oczywiście jednak obrót bezgotówkowy to także wiele korzyści płynących dla gospodarki i społeczeństw.
Włodzimierz Kiciński, Przewodniczący Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego
Upowszechnienie i promocja obrotu bezgotówkowego wśród polskich obywateli jest kluczowa dla rozwoju naszego kraju. Fundacja aktywnie wspiera budowę spójnego ekosystemu nowoczesnych, cyfrowych płatności powiązanych z szeroką gamą usług wśród obywateli, stąd nasze zaangażowanie także w kampanię „Warto Bezgotówkowo”.
Grażyna Ciurzyńska, Prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa
Branża finansowa dynamicznie się rozwija, oferując przedsiębiorcom i klientom innowacyjne, cyfrowe, wygodne i oszczędne sposoby rozliczeń. Badanie wskazało, że konsumenci oczekują możliwości wyboru płatności nie tylko robiąc zakupy stacjonarne, ale również korzystając z rosnącej oferty e-commerce. Jako Fundacja rozpoznajemy potrzeby obywateli. Od początku października wystartowaliśmy z obsługą płatności online dla urzędów centralnych, samorządów, sądów i publicznej służby zdrowia. Dalszy rozwój płatności to budowa pełnych i kompleksowych ekosystemów płatności cyfrowych, łączących usługi, mieszkańców i przedsiębiorców.
Dr Paweł Widawski, Wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Więcej informacji o badaniu i kampanii na WartoBezgotowkowo.pl
Materiały edukacyjne dostępne również na GotowiBezgotowkowi.pl