Rok 2024 przyniósł istotne zmiany na rynku kredytowym w Polsce. Złagodzenie polityki kredytowej w wybranych segmentach, spadek popytu na kredyty mieszkaniowe po wygaszeniu programu „Bezpieczny Kredyt 2%” oraz wzrost aktywności na rynku depozytów kształtują nowe realia finansowe Polaków – wynika z tegorocznej edycji raportu InfoKredyt opublikowanego przez Związek Banków Polskich.
Dużym zainteresowaniem w 2024 roku cieszył się program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Dzięki rządowym gwarancjom oraz wsparciu w zakresie wkładu własnego, program wspierał młode rodziny oraz osoby do 45. Roku życia, które nabywały swoje pierwsze mieszkania.Z programu skorzystało 123 tys. klientów, a łączna kwota udzielonych kredytów wyniosła 36,5 mld zł.
dr Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR Związku Banków Polskich
Dodatkowym instrumentem pomocowym w 2024 roku jest moratorium pozaustawowe opracowane przez sektor bankowy pod egidą ZBP i KZBS. W związku z powodzią, która we wrześniu br. spowodowała znaczne straty materialne w południowo-zachodnim regionie Polski wprowadzona została możliwość odroczenia spłaty kredytu dla klientów dotkniętych skutkami klęski żywiołowej.
dr Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR Związku Banków Polskich
O raporcie: InfoKredyt to opracowanie przygotowane przez Związek Banków Polskich, w sposób syntetyczny prezentujące i analizujące najważniejsze trendy oraz dane związane z rynkiem kredytów w Polsce. Raport oparty o wybrane dane statystyczne pochodzące z Monitora Bankowego oraz dane zewnętrzne pochodzące od takich instytucji jak: Biuro Informacji Kredytowej, Komisja Nadzoru Finansowego, Główny Urząd Statystyczny, Europejski Bank Centralny, Narodowy Bank Polski.